BOLEST MENSTRUAČNÍ

Menstruační bolest (dysmenorhea)


S bolestmi v období menstruace se potýká až 40 % žen.
Bolest bývá lokalizována v dolní části břicha, ale není přesně ohraničena, někdy může bolet v kříži. Mívá vysokou intenzitu, je mimořádně nepříjemná a nezřídka ženu úplně vyřadí z denního života. Častá je nevolnost a zvýšená přecitlivělost, kterou vnímá i okolí.

Jak snížit bolesti při menstruaci?


Analgetika

Výhodné je bolesti předcházet a zahájit analgetickou léčbu již den před nástupem bolestí břicha – většina žen pozná kdy.
Tato bolest je naštěstí dostatečně citlivá na NSA: ibuprofen v dávce 400 mg nebo diclofenac v dávce 25–50 mg. Další možností je paracetamol 1000 mg = 2 tablety. Je méně účinný, ale je to vhodná varianta pro ženy, které nemohou použít ibuprofen nebo diclofenac.

 

Vitamin B1 – thiamin

Tento vitamin má prokazatelně příznivý pomocně analgetický účinek.

 

Elektroléčba

Velmi přínosná může být elektroléčba pomocí přístroje na TENS – žena si přiloží speciální destičky – elektrody např. na podbřišek nebo do křížové krajiny a zapne přístroj. Tím lze dosáhnout úlevy i bez analgetik. Na některých algeziologických ambulancích lze přístroj zapůjčit a osvědčí-li se, může si jej pacientka následně pořídit – cena bývá přijatelná a využitelnost širší než jen na menstruační bolesti, např. na svalové bolesti či bolesti zad.

 

Fyzikální léčba

Aplikace tepla nebo chladu pomocí gelových vaků – záleží na individuální zkušenosti.

Copyrights © 2018 - 2024 NechciBolest.cz