Nefarmakologická léčba

NEFARMAKOLOGICKÁ LÉČBA

Znehybnění (imobilizace) 

Tuto metodu používáme zejména u léčby zlomenin k dočasné úlevě od bolesti nebo u bolestí vzniklých nadměrným zatížením svalů, šlach a svalových úponů. Dočasné znehybnění vede k okamžité úlevě od bolesti a v případě přetížení těchto struktur (někdy je nazýváme souhrnně měkké tkáně) i k léčbě přetížené oblasti. Imobilizaci by však měl vždy řídit lékař. Jejím hlavním rizikem je překročení vhodné doby imobilizace, což může vést k zatuhnutí kloubů nebo svalovému ochabnutí (tzv. atrofii).

 

Místní aplikace chladu 

Chladu používáme u místních bolestivých stavů spojených s lokálním zánětem (bolestivost, zčervenání, otok). Velmi důležitá je aplikace chladu při první pomoci u popálenin. Popáleniny 1. a 2. stupně ihned po jejich vzniku po dobu minimálně 20 minut chladíme proudem studené vody. Výrazně tím snížíme rozsah popálenin a dosáhneme téměř okamžité úlevy od bolesti.

 

Akupunktura 

je metoda, která v řadě oborů není lékaři uznávána. V léčbě bolesti tomu tak není a většina špičkových pracovišť léčby bolesti na klinikách fakultních nemocnic tuto metodu používá. Není zatím zcela jasné, na jakém principu akupunktura v léčbě bolesti funguje, ale víme, že opravdu funguje. Ideálními pacienty pro léčbu akupunkturou jsou lidé trpící bolestí, která je akutní. Nejlepší efekt akupunktury vidíme u akutních bolestí krční, hrudní nebo bederní páteře, akutní bolesti trojklaného nervu, tenisového lokte nebo zánětů šlach.

 

Psychoterapie 

není doménou pouze psychologů, na základní úrovni ji můžeme u svých blízkých aplikovat i my. Klidné prostředí bez konfliktu a vyčítání (ty se flákáš v posteli, podívej, co já mám zatím práce…, jak to mám všechno stihnout, chudáci děti…) a snaha o vcítění se (empatii) značnou měrou ovlivňují i vnímání intenzity bolesti. Vždyť koneckonců teprve v mozku dochází k uvědomění si bolesti a k závěrečné modulaci její intenzity.

Místní (lokální) aplikace tepla 

K aplikaci tepla můžeme použít nejrůznějších prostředků: termofory, PET lahve s teplou vodou, elektrické podušky, hřejivé podušky pracující na bázi chemické reakce nebo prostředky zakoupené ve zdravotnických pomůckách. Nejvhodnější jsou sáčky nebo vestičky obsahující obilí nebo rašelinu, k jejich zahřátí postačí vložení do mikrovlnné trouby na dobu 2–3 minut. S dobrým efektem lze použít i hřejivou Koňskou mast. Místně aplikované teplo je vhodné zejména u bolestí zad. Zde je však nutné dát pozor na následné prochladnutí, které by mohlo celý stav ještě zhoršit. Lokální působení tepla můžeme využít i u léčby bolestivých degenerativních poruch pohybového aparátu (bolesti kolen, kyčlí a ramen při artróze).

 

Aplikace elektrického proudu (TENS) 

Princip tišení bolesti spočívá v průchodu elektrických impulzů nízkého proudu bolestivou oblastí. Jedná se o lékařsky uznávanou metodu velmi dobře účinkující na bolesti páteře a kloubní bolesti (mimo jiné). Lze ji provádět pouze prostřednictvím speciálních přístrojů, které jsou na internetu volně prodejné v cenách od 1200 Kč a na rozdíl od jiných „zázračných přístrojů“ za neúměrně vyšší cenu fungují. Mimochodem, lokální aplikace elektrického proudu je pravděpodobně jednou z nejstarších metod léčby bolesti. Staří Řekové používali výbojů elektrického úhoře k léčbě revmatu nohou.

 

Rehabilitace 

v oblasti léčby bolesti hraje velice důležitou roli. Bohužel většina pacientů (a řada lékařů) má představu, že rehabilitace znamená masáž zad (měkké techniky), vířivku, elektroléčbu a to je vše. Tyto procedury jsou sice příjemné a přinášejí velice krátkodobý efekt, ale zcela pomíjejí hlavní úkol rehabilitace. Tím je dlouhodobá úleva od bolesti a prevence (předcházení) jejímu dalšímu vzniku. Proto u správně vedené rehabilitace, zaměřené především na bolesti zad a pohybového systému, je základem procedury nácvik správného cvičení. Jedině pacient, který odchází z rehabilitace poučen o správném provádění vhodných cviků a který se opravdu denně (třeba jen na 15–20 minut) cvičení věnuje, má šanci na dlouhodobější úlevu. Neexistuje žádná jiná léčebná metoda schopná pravidelné cvičení nahradit.

Pozor: neplatí, že léky volně prodejné nemohou být škodlivé! Vždy je nutné číst příbalový leták a v případě pochybností se poradit s lékařem.

Copyrights © 2018 - 2024 NechciBolest.cz